W jaki sposób poprawić stan trawnika?

Po przejściu zimie stan trawnika często pozostawia wiele do życzenia i wymagana jest interwencja dla podniesienia możliwości zdrowego wzrostu trawy. Dosyć dobrze sprawdza się w tym wypadku wertykulacja. Za pomocą specjalnej maszyny zbieramy nagromadzony między pędami filc roślinny, śmieci, pozostałości wyschniętych roślin, a ponadto zostaje lekko nacięta powierzchnia gruntu. Tym sposobem umożliwia się układowi korzeniowemu łatwiejsze pobieranie z gruntu czynników odżywczych. Zabiegi wykonywane przez wertykulator są bardziej uniwersalne od zabiegu aeracji.

Aeracja ma to do siebie, że nie usunie warstwy martwych roślin i mchów, a jedynie nakłuje powierzchnię trawnika, zwiększając do niego dopływ powietrza. Większość opadów atmosferycznych bez wertykulacji i tak zostanie zatrzymana na zbitej warstwie na powierzchni trawnika, stąd aerator ma mniejszą popularność od wertykulatora.

Kiedy należy wykonać wertykulację?

Na przestrzeni roku najlepiej jest przeprowadzić dwa zabiegi wertykulacji.

Przed przystąpieniem do zabiegu trawnik trzeba skosić, gdyż wertykulacja powinna być przeprowadzana na krótko ostrzyżonej trawie. Skoszenie ułatwia pracę wertykulatora, a także zwiększa efekt tej pracy.

Pierwsze koszenie zazwyczaj przeprowadzamy w kwietniu i również zaraz po tym powinniśmy rozpocząć renowacyjne prace na trawniku. Tak wczesne przeprowadzenie wertykulacji zagwarantuje nam utrzymanie rozwijających się wczesną wiosną pędów bez uszkodzeń. Wertykulator zbierze po prostu pozostawione po zimie liście i mchy, a także spulchni glebę, którą po wertykulacji będzie można potraktować nawozem.

Zabieg numer dwa przewidziany jest na ok. połowę września, kiedy nastąpi zatrzymanie wegetacji trawnika. Zbieramy wówczas martwe części roślin zasłaniające światło, a nacinając grunt, umożliwiamy wodzie i powietrzu dotarcie do korzeni roślin. Wertykulacja wzmacnia trawnik również przed nadchodzącymi, trudnymi warunkami pogodowymi.

Traktorek ogrodowy z wertykulatorem – czy da się zrobić?

Wertykulator jest urządzeniem albo narzędziem, które pomaga usunąć:

• sfilcowaną roślinność;
• mchy;
• opadłe liście;
• inne szczątki i śmieci naniesione na trawnik.

Wszystkie powyższe utrudniają trawie wzrost, a także wydatnie zmniejsza atrakcyjność wizualna trawnika, co jest przecież kluczowe w chęci jego posiadania. Jednakże wertykulacja może być czasochłonna i zwyczajnie ciężka, szczególnie przy użyciu wertykulatora ręcznego. Jeżeli trawnik jest pokaźnym rozmiarów, warto zastanowić się nad zakupem traktorka ogrodowego zamiast kosiarki tradycyjnej, czy nawet robota koszącego. Dlaczego?

Jak traktorek kosiarkę przerobić na wertykulator?

Otóż nie do końca o to chodzi. Po prostu na rynku dostępne są wertykulatory montowane do traktorka. Innymi słowy mamy w jednym urządzeniu dwa, a jego koszt to zazwyczaj ok. 500 zł. Taki wertykulator jest uzbrojony w sprężynowe zęby, które doskonale sobie radzą ze zbieraniem niepożądanych elementów roślin, czy zwykłych śmieci.

Wertykulator do traktorka ogrodowego posiada regulację siły nacisku oraz może zwykle pracować na wysokości od 0 do 3 cm w stosunku do podłoża. Jeszcze bardziej kompleksowym działaniem będzie natomiast zastosowanie dodatkowo aeratora. Można go również zamontować do traktorka i posłużyć się nim zarówno do napowietrzenia trawnika, jak i do rozsypania nawozu.