Praca sezonowa – gdzie i jak szukać ?

Praca sezonowa z założenia nie może być pracą, w której jesteśmy zatrudnieni na etat. Zazwyczaj stosunek pracy nawiązywany jest z uwzględnieniem wyłącznie umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Można zdefiniować różne pory roku, w których praca sezonowa może być wykonywana. W polskim sezonie letnim praca sezonowa może być wykonywana zarówno nad morzem, w górach, jak i w miejscowościach turystycznych znajdujących się nad jeziorami. Praca sezonowa w sezonie letnim dotyczy także gospodarstw agroturystycznych. Największy popyt na pracę sezonową występuje zwłaszcza w dwóch miesiącach – lipcu i sierpniu. Jeśli chodzi o zbiór truskawek, to głównie w maju i czerwcu. W górskich ośrodkach narciarskich sezon trwa od grudnia do lutego. Co roku największy popyt na pracę sezonową zgłaszają takie branże jak rolnictwo, turystyka, gastronomia i budownictwo.
Jednakże praca sezonowa nie zawsze musi być pracą fizyczną. Istnieje popyt na pracowników sezonowych, którzy zajmują się edukacją, prowadzeniem eventów w plenerze lub opiekują się dziećmi. Oczywiście największe zapotrzebowanie na tych pracowników istnieje w różnych częściach roku. Przykładowo, popyt na korepetytorów zazwyczaj jest wyższy w miesiącach od września do czerwca i spada w trakcie wakacji, kiedy uczniowie i studenci powinni odpoczywać od nauki.

Wbrew powszechnemu przekonaniu praca w budownictwie niekoniecznie musi oznaczać noszenie cegieł przez cały dzień. Zapotrzebowanie w tej branży na inżynierów i kierowników projektów latem jest tak samo duże, jak zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Latem przedsiębiorcy potrzebują dodatkowych pracowników do pracy fizycznej w barach, restauracjach, hotelach i innych miejscach, ale również do wykonywania innych działań, takich jak marketing i promocja. Istnieje również wiele ofert związanych ze sprzedażą typu door-to-door lub telefoniczną obsługą klienta.

Praca na wakacje – gdzie jej szukać?

Oczywiście najczęściej zadawanym pytaniem związanym z pracą sezonową jest to gdzie szukać takiej pracy, tak aby była ona legalna i żeby nie zostać oszukanym przez niewiarygodnego pracodawcę. Oczywiście na pierwszym miejscu powinieneś lub powinnaś przejrzeć oferty pracy znajdujące się w popularnych serwisach ogłoszeniowych takich jak pracuj.pl lub jooble. Możesz też szukać pracy bezpośrednio na stronach firm z branży, która Cię interesuje.

Inną drogą jest szukanie pracy poprzez agencje pracy tymczasowej. Firmy te maja swoje biura w każdym większym mieście, dlatego bardzo łatwo znaleźć taką pracę, a w sezonie letnim zazwyczaj posiadają one większą ofertę niż w innych miesiącach roku. Zazwyczaj też mogą nas informować o ciekawych ofertach pracy telefonicznie lub smsowo.

Jeśli chcesz szukasz pracy w gastronomii, handlu lub jako dostawca jedzenia na wynos zawsze możesz przejść się przez miasto. Zazwyczaj właściciele barów i restauracji wywieszają informacje w witrynach lub na drzwiach swoich lokali o tym, iż aktualnie szukają nowych pracowników. Zawsze możesz udać się tam, gdzie sądzisz, że będzie Ci się pracowało najlepiej i bezpośrednio zapytać ich, czy aktualnie poszukują pracowników.

Nie pracuj bez umowy!

Ze względu na rytm pracy sezonowej warto zwrócić szczególną uwagę na procedury, których musi przestrzegać każdy pracodawca lub agencja pracy tymczasowej. Osoby planujące pracę wakacyjną nigdy nie powinny płacić żadnych opłat agencjom pracy, ponieważ pracownicy nigdy nie płacą za pośrednictwo pracy. Pamiętaj także, aby otrzymać od pracodawcy czy pośrednika pracy tymczasowej stosowne dokumenty, umowę o pracę lub umowę zlecenie z określoną stawką godzinową wynagrodzenia.