Czy pastuch elektryczny w gospodarstwie jest legalny?

Ogrodzenia elektryczne to popularna forma zabezpieczania upraw i pastwisk. Ogrodzenia te składają się z metalowych elementów, które przewodzą prąd, a po dotknięciu – delikatnie nim rażą. W ten sposób skutecznie zmuszają zwierzęta do pozostania na pastwisku. Czy pastuch elektryczny jest legalny? Jak poprawnie z niego korzystać?

Pastuchy elektryczne – czy są legalne w Polsce?

Jak działa elektryczny pastuch? Po dotknięciu metalowych elementów przez zwierzę dochodzi do krótkotrwałego uczucia bólu. Następuje ono w wyniku przepływu przez ich ciało prądu elektrycznego. Takie zjawisko jest niegroźne, pod warunkiem że parametry prądu są dostosowane do masy ciała i gatunku zwierzęcia.

Przepisy obowiązujące w Polsce nie wskazują jednoznacznie, czy korzystanie z pastuchów elektrycznych jest legalne. Mówią one jednak o obowiązku zachowania dobrostanu zwierząt. Oznacza to, że jeśli ogrodzenie nie powoduje niepotrzebnego cierpienia, istnieje możliwość jego stosowania. Trzeba jednak pamiętać, że każdy gatunek zwierzęcia ma nieco inną siłę i odporność na działanie prądu, dlatego moc impulsów elektrycznych zawsze musi być dobrana indywidualnie do potrzeb stada.

Ogrodzenie własnej posesji pastuchem elektrycznym nie wymaga pozwolenia. Aby zabezpieczyć gospodarstwo rolne, wystarczy zakupić konstrukcję i postawić ją zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie rodzaje zwierząt może odstraszać pastuch elektryczny? Wyjaśniamy!

Ogrodzenie elektryczne może przesyłać prąd o różnej energii wyjściowej. Musi być ona dostosowana do gatunku zwierząt, które znajdują się na pastwisku. W przypadku bydła mlecznego i koni stosuje się systemy o mniejszej energii (ok. 0,5 J). Zwierzęta z dłuższym włosiem, jak barany, owce czy bydło mięsne, są silniejsze, dlatego do ich ochrony konieczne jest wykorzystanie pastuchów na poziomie co najmniej 3 J.

W przypadku ogrodzeń elektrycznych wykorzystywanych do ochrony pól uprawnych przed dzikami konieczne jest zainstalowanie konstrukcji, o sile impulsu do nawet 10 J. Wysokość takiego zabezpieczenia powinna wynosić natomiast co najmniej 80 cm. Dziki są bardzo silne, dlatego pastuch musi być wykonany z trwałych, stalowych linek.

Na dużych pastwiskach zwykle jest konieczne zastosowanie pastucha elektrycznego o większym napięciu. W małych zagrodach wystarczy, że parametr ten wynosi 0,5 J. Jeśli nie wiesz, jak poprawnie dopasować ogrodzenie do rodzaju zwierząt i wielkości terenu, skorzystaj z pomocy specjalistów ze sklepu z artykułami dla rolnictwa.

Jak wybrać odpowiedni pastuch elektryczny? Ekspert Lewmik radzi!

Wybierając elektryczny pastuch, należy pamiętać o tym, by był on solidny. Takie ogrodzenie musi bowiem sprostać warunkom pogodowym oraz silnym zwierzętom, które czasem chcą pokonać płot i wydostać się z pastwiska. Nie bez znaczenia jest też energia wyjściowa ogrodzeń. Musi być dopasowana do gatunku zwierząt znajdujących się w zagrodzie lub na łące, by po kontakcie z elektrycznym pastuchem nie spowodować u nich zagrożenia dla zdrowia.

Pastuch elektryczny powinien być też łatwy w montażu i bieżącej obsłudze. Wiele akcesoriów do hodowli zwierząt tego typu jest również objętych gwarancją, która wynosi nawet kilka lat. Warto wybierać produkty sprawdzone, które będą działać bez zarzutu przez długi czas. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy znają się na pastuchach elektrycznych i wiedzą, jak dobrać je do Twojego gospodarstwa.

W sklepie Lewmik.pl znajdziesz pastuchy elektryczne wraz z niezbędnymi akcesoriami. Warto zapoznać się z ich ofertą.