Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do uprawy ścierniskowej?

Od razu po żniwach podejmowane są istotne decyzje, które mają wpływ na jakość gleby oraz przyszłe plonowanie. Wybór optymalnej metody uprawy ścierniskowej oraz sposobu przygotowania łoża siewnego musi uwzględniać dobór odpowiednich narzędzi, mających doprowadzić do tego gleba stała się pulchna, luźna, gruzełkowata i ponownie zagęszczona. Jaki sprzęt sprawdzi się przy uprawie ścierniskowej? Sprawdź, czy małe gospodarstwo rolne powinno inwestować w maszyny rolnicze?

Podstawy uprawy ścierniskowej i jej znaczenie w nowoczesnym rolnictwie

Celem uprawy ścierniskowej jest przygotowanie łoża siewnego poprzez zapewnienie optymalnych warunków do wysiewu oraz wzrostu rośliny następczej. Aby kolejna uprawa gwarantowała możliwie najwyższe plonowanie, należy wziąć pod uwagę ogólny charakter uprawy, ekspozycję gleby, a także ryzyko występowania zjawisk erozji i suszy.

Podczas uprawy ścierniska rolnik dąży do:

  • Zachowania wilgoci w glebie (likwidacja kapilar);
  • Wymieszania pociętych resztek pożniwnych;
  • Eliminacji chwastów i przyspieszenie wzrostu samosiewów;
  • Skruszenia wierzchniej warstwy gleby w celu poprawy przenikalności wgłębnej po opadach atmosferycznych (zbilansowanie wilgoci w glebie);
  • Aktywacji rozrostu mikroflory biologicznej w glebie poprzez doprowadzenie tlenu do profilu.

Moment rozpoczęcia uprawy ścierniska i wybór metody wpływa na właściwości gleby z uwzględnieniem bilansu wodnego gruntów ornych.

W przypadku gleb o charakterze ciężkim niezbędną maszyną może okazać się głębosz. Jak informuje producent głęboszy, są to maszyny wykorzystywane na gruntach ubitych, słabo przepuszczalnych z tendencją do tworzenia zastoisk wody.

Wypada przypomnieć, że coraz częściej występujące obfite opady deszczu z przeplatającymi się okresami suchymi znacząco zmieniają profil wymogów stawianych systemom uprawnym. Innymi słowy, wsparcie zdolności drenażowych, retencyjnych i infiltracyjnych użytków ma coraz większe znaczenie.

W innych przypadkach konieczne może okazać się zbudowanie magazyny wody glebowej, który to efekt daje bezorkowa uprawa ścierniska kultywatorem.

brona talerzowa dexwal

Czynniki wpływające na wybór odpowiedniego sprzętu do uprawy ścierniskowej

Kwestią podstawową przy wyborze określonych maszyn do uprawy ścierniskowej jest uwzględnienie warunków panujących w danej lokalizacji dotyczących profili gruntowych, zmieniającego się klimatu, jak i spodziewanych rezultatów.

Jednym z podstawowych narzędzi jest popularna talerzówka.

Brona talerzowa

Brona talerzowa jest maszyną uniwersalną. Jej główną zaletą w kontekście uprawy ścierniskowej jest dobre mieszanie gleby. Jak zapewnia producent maszyn rolniczych, talerze do talerzówki stosunkowo dobrze radzą sobie nawet z obfitymi pokładami roślin oraz resztek pożniwnych. Warunkiem powodzenia jest dobrze pocięta słoma. Dzięki temu talerzowanie przebiega bez zakłóceń, a samo ryzyko zapchania tych narzędzi jest minimalne.

Brona do spulchniania powierzchni ścierniska – szczególnie polecane są dwa typy bron:

  1. brona talerzowa z wałem daszkowym;
  2. brona talerzowa z wałem strunowym.

Talerzówki dają się elastycznie dostosować do warunków pracy, bronowanie ułatwia regulacja kąta natarcia talerzy.

Agregat ścierniskowy

Innym, godnym polecenia urządzeniem jest agregat ścierniskowy. Można go stosować przy każdym rodzaju gleby.

Agregat uprawowy ścierniskowy – korzyści:

  • Przyspieszenie kiełkowania resztek nasion zbóż i chwastów;
  • Spulchnienie zaskorupionych gleb;
  • Eliminacja chwastów;
  • Kruszenie większych brył;
  • Mieszanie nawozów z glebą.

Agregaty ścierniskowe mogą być wykorzystywane także do zadań uprawowo-siewnych.

Taki agregat jest kompaktową i bardziej rozbudowaną wersją brony. Talerze do agregatu ścierniskowego osadzone są na własnych piastach wyposażonych w łożyska (w bronach mamy do czynienia ze wspólnym wałem). Takie rozwiązanie sprzyja zmniejszeniu odległości między talerzami i zwiększeniu kąta natarcia, co przekłada się na większy boczny odrzut.

agregat talerzowy dexwal

Przegląd dostępnych narzędzi: brony talerzowe, głębosze, kultywatory, agregaty ścierniskowe

Niezależnie od ostatecznego doboru maszyn, warto zwrócić uwagę na ich jakość, zarówno pod kątem użytych materiałów do ich produkcji, jak i rozwiązań technologicznych. Dobrze jest korzystać ze sprzętu pochodzącego od uznanego na rynku producenta, co jest gwarancją bezawaryjności maszyn oraz trwałości urządzeń i zamontowanych wewnątrz podzespołów. Tu na czoło wysuwa się DEXWAL, uznany w kraju i Europie dostawca maszyn rolniczych do uprawy, ochrony upraw, siewu i pielęgnacji zieleni.