Wiele osób spośród tych, które zajmują się samodzielną uprawą warzyw stawia na pomidory, chociaż nie są to rośliny należące do najłatwiejszych. My Polacy bardzo jednak lubimy spożywać pomidory i tęsknimy za ich naturalnym smakiem, znacznie odbiegającym od tego, co oferują nam supermarkety, zwłaszcza poza ścisłym sezonem.
Specyfika uprawy pomidorów
Decydując się na uprawę pomidorów trzeba przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że są to rośliny ciepłolubne. Najlepiej, więc udają się one pod osłonami. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad i przy sprzyjających warunkach pogodowych pomidory bardzo dobrze udają się także w gruncie. Na ich zbiory trzeba jednak zwykle poczekać dłużej.
Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór odmian pomidorów. Można zdecydować się na klasyczne czerwone, okrągłe pomidory wysokopienne albo wybrać niższe odmiany samo kończące. Bardzo dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach także pomidory koktajlowe. Oprócz nich na rynku znajdziemy wiele odmian pomidorów o różnych kolorach i kształtach. Nikogo dzisiaj już nie dziwią pomidory żółte, czarne czy malinowe olbrzymie.
Co warto wiedzieć o uprawie pomidorów?
Jeśli chodzi o przygotowanie gleby to powinna być ona nawieziona obornikiem, ale najlepiej na rok przed planowaną uprawą. W warunkach działkowych można także zastosować kompost. Ze względu na to, że pomidory stosunkowo wolno rosną i potrzebują dużo ciepła musimy przygotować dla nich rozsadę z nasion. Warto zacząć robić to już w marcu, bo pomidory do gruntu wysiać będziemy mogli dopiero po 15 maja. Nasiona pomidorów sadzimy, więc do wielodoniczek a gdy tylko wytworzą się po dwa liście właściwe przepikowujemy je do większych doniczek. Najlepiej żeby stały one na parapecie w słonecznym i ciepłym miejscu. Sadzonki cały czas podlewamy a gdy w drugiej połowie maja będą miały po 7-8 liści możemy je przesadzić do gruntu. Zabieg ten należy poprzedzić kilkudniowym hartowaniem w niższych temperaturach. Prostszym sposobem jest nabycie gotowych sadzonek w sklepie ogrodniczym. Pod uprawę pomidorów trzeba przeznaczyć stosunkowo dużo miejsca, gdyż odmiany wysokie wymagają rozstawy 80 x 50 cm.
Ściółkowanie pomidorów
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się ściółkować podłoże pomidorów. Można to zrobić na przykład z pomocą czarnej agrowłókniny, dzięki czemu ziemia będzie wilgotniejsza i zatrzyma więcej ciepła. Ponadto ściółkowanie pozwala wyeliminować konieczność usuwania chwastów. Rolę ściółki spełniać mogą także: liście, trociny i słoma.
Jak dbać o pomidory?
Jeśli chodzi o nawożenie to można postawić na nawozy naturalne takie jak na przykład gnojówka z pokrzyw. W przypadku pomidorów często okazuje się ona jednak niewystarczająca, bo jest to nawóz dostarczający przede wszystkim azotu a pomidory potrzebują ponadto otrzymać potas i fosfor. Można, więc wspomagać się gotowymi mieszkankami nabywanymi w sklepie ogrodniczym. Pomidory zwłaszcza te wysokie wymagają zastosowania podpór i przywiązywania roślin. Równie istotnym zabiegiem będzie cięcie roślin. Pomidory możemy prowadzić na jeden, dwa albo trzy pędy. Dzięki temu, że usuniemy pędy boczne będziemy mieli szanse uzyskać większe i smaczniejsze owoce.