Startujemy z sezonem na nasze ulubione czereśnie

Czereśnie to ulubiony owoc wielu Polaków. Te kuliste pestkowe owoce posiadają wspaniały słodki smak i kuszą swoimi kolorami, gdyż mogą być czerwone, żółte, niemal brązowe lub prawie czarne. Czereśnie są owocami, które zbiera się od początku czerwca do końca lipca. Istnieją dwie odmiany tego pysznego owocu, który może być różnej wielkości i konsystencji. Jest odmiana zwana sercówkami i odmiana zwana chrząstkami. Sercówki są soczyste i posiadają miękki miękisz.

Natomiast te zwane chrząstkami są jędrne i nazywa się je twardymi ze względu na twardszą konsystencję.

Zalety czereśni – tego mogłeś nie wiedzieć

Czereśnie są nieco bardziej kaloryczne od wiśni, które także należą do tej samej rodziny. W 100 gramach czereśni odliczając pestki mieści się ponad 60 kalorii. Są one również jak wiśnie bogate w minerały, a zwłaszcza w potas oraz jod i żelazo. Posiadają witaminę A, C, K, P, B 1, B 2, B 3, B 5, B 6, B 12 oraz dużo glukozy i sacharozy, czyli łatwo przyswajalnych węglowodanów. Posiadają też błonnik wspomagający metabolizm, jak i bardzo dużą, bo największą ze wszystkich owoców zawartość kwasu asparaginowego.

Czereśnie są owocami, które mają dobroczynny wpływ na serce, na układ krążenia, na nerki, na mięśnie i stawy. Wspomagają też przemianę materii i produkcję hormonów tarczycy. Poza tym oczyszczają cerę i bardzo dobrze wpływają na całą skórę łagodząc podrażnienia, minimalizując możliwość pojawianie się wyprysków i zmarszczek.

Jakie są główne zastosowania czereśni?

Czereśnie mają duże zastosowanie w przemyśle spożywczym, gdyż produkuje się z nich soki, galaretki, dżemy, likiery, syropy. Przyrządza się także czereśnie w zalewie octowej i dodaje do mięs oraz używa do pasztetów. Owoce te dodawane są również do deserów i ciast jako jeden ze składników lub do dekoracji. Czereśnie można również kandyzować i przechowywać lub mrozić po wcześniejszym wydrylowaniu. Lecz czereśnie najchętniej spożywane są w stanie świeżym, gdyż posiadają słodki smak i są soczyste.

Przechowywanie czereśni

Jednak czereśnie nie należą do owoców trwałych i szybko się psują. Można je przetrzymać po zerwaniu najwyżej kilka dni. Gdy będą ułożone płytką warstwą i pozostaną z szypułkami w stanie suchym, to czas ich przechowywania trochę się wydłuży, bo nawet do dwóch tygodni. Jednak i tak nie będą tak trwałe, jak na przykład jabłka, bo to jest inny owoc, miękki. Temperatura ich przechowywania musi wynosić od 0,5 do plus 2 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza od 82 do 85 procent.

Więcej artykułów o zdrowym jedzeniu, dietach i odchudzaniu znajdziesz w serwisie www.ksztalty.pl.