Nie wyrzucaj śmieci, gdzie popadnie!

Nie ma nic gorszego niż widok śmieci wyrzucanych przez ulicę w Twojej okolicy lub znalezienie potłuczonego szkła w miejscowym basenie, w którym bawią się dzieci. Dzika przyroda jest tak samo podatna na śmieci, a wiele zwierząt straciło życie po tym, jak zaplątało się w odpadki lub pomyliło śmieci z żywnością. Od każdego z nas zależy, czy podejmiemy wysiłek, aby zminimalizować ten brzydki, a czasem niebezpieczny problem.

Zwierzęta, wiatr i ruch uliczny kładą nogi na luźne śmieci i są w stanie rozprowadzić je na duże odległości od pierwotnego źródła. Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby temu zapobiec, jest upewnienie się, że pokrywy pojemników na śmieci i śmietników są bezpieczne. Metalowe i plastikowe kosze na śmieci są bardziej prewencyjne niż worki – pozostawienie torby na noc lub nawet na kilka godzin jest kuszącym zaproszeniem dla bezpańskich zwierząt do siania spustoszenia. Zabierając ładunek na wysypisko, upewnij się, że jest on bezpiecznie przykryty, ciasno przywiązując brezent do ładunku za pomocą liny lub linek bungee.

Noś plastikowe torby na zakupy na spacery, aby posprzątać śmieci, które znajdziesz po drodze. Często ludzie są nagradzani za swój wysiłek kaucjami zwracanymi z butelek i puszek. Ci, którzy zauważyli twoje wysiłki, zaczną przybierać ten sam nawyk, gdy zdadzą sobie sprawę z jego wpływu.

Zgłaszaj wszelkie zrzuty, których jesteś świadkiem, niezależnie od tego, czy zostało to zrobione nielegalnie, czy przypadkowo – po prostu zdobądź numer licencji, a resztę pozostaw urzędnikom. Zgłaszaj również każdą witrynę, w której inne osoby pozostawiły śmieci. Problemy te można zgłaszać do lokalnego miasta, autostrady, robót publicznych lub urzędu konserwatorskiego. Poproś ich, aby zorganizowali sprzątanie.

Znakomite porady z zakresu ekologii można uzyskać na https://www.naukowcy.pl.

Wykonując te stosunkowo niewielkie działania, zapobiegamy skażeniu i urazom ludzi lub dzikiej przyrody w okolicy. Segregując artykuły nadające się do recyklingu, zachowujemy cenny zasób poza składowiskiem. Ponadto utrzymujemy nieskazitelne środowisko, z którego mogą cieszyć się obywatele, turyści i dzika przyroda. Wszyscy możemy być dumni, wiedząc, że przechowując śmieci na swoim miejscu, sprawiamy, że świat jest tylko trochę lepszy dla wszystkich.