Marchewka – dla zdrowia i urody

Pomarańczowa marchewka to warzywo cenione nie tylko przez miłośników brązowej skóry, którzy wierzą, że zawarty w nim karoten przedłuża opaleniznę. Sięgają po nią także osoby, które borykają się z problemami serca, wzroku czy skóry.

Co powinieneś wiedzieć o marchewce?

Marchewka to cenne źródło wielu witamin i soli mineralnych. Działa rozkurczowo, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz wpływa na regulację trawienia. Wyciągi z marchewki polecane są osobom cierpiącym na choroby wieńcowe. Marchew działa też przeciwcukrzycowo i przeciwzapalnie. Często stosowana jest w zapaleniu dróg moczowych.

Zawarty w marchewce karoten poprawia wzrok i wpływa korzystnie na naszą odporność.
Marchewka znana jest też powszechnie jako środek pomocny w leczeniu zaburzeń trawiennych u niemowląt i małych dzieci. Jest polecana w przypadkach niedożywienia i niedokrwistości. Reguluje przemianę materii, dlatego jej spożywanie polecane jest osobom walczącym z nadwagą.

Marchew jest bogata w karotenoidy, czyli związki odpowiadające za jej pomarańczowy kolor. Zawarty w niej beta – karoten znalazł duże zastosowanie w kosmetyce. Wspomaga on leczenie trądziku i opóźnia pojawienie się pierwszych zmarszczek. Picie soku z marchewki, w ilości dwóch szklanek dziennie, wpływa korzystnie na poprawę kolorytu naszej skóry. Staje się ona gładka, jakby nieco muśnięta promieniami słonecznymi. By cieszyć się piękną i elastyczną skórą warto też przyrządzać naturalne maseczki do twarzy. Wystarczy zetrzeć marchewkę z jabłkiem, a następnie papkę nałożyć na oczyszczoną twarz. Po dwudziestu minutach należy zmyć maseczkę ciepłą wodą.

W kosmetyce produkowanych jest mnóstwo kremów i balsamów pielęgnujących opaleniznę. Na półkach, w każdej drogerii nie brakuje produktów z dodatkiem wyciągów z marchewki, które uelastyczniającą cerę twarzy oraz niwelują kurze łapki.

Marchewka to stary i sprawdzony sposób pielęgnacji naszego ciała. Warto po nią sięgnąć, by cieszyć się zdrową i piękną skórą.

Więcej porad dotyczących zdrowego stylu życia znajdziesz w serwisie https://www.naswiecie.pl/.