Pochodzenie i obecne występowanie lilii wodnej

Lilia wodna jest jednym z najbardziej znanych kwiatów w bukietach i roślinach ozdobnych ze względu na swój delikatny kwiatostan. Ta toksyczna roślina, pochodząca z południowej Afryki, jest niezwykle dekoracyjna.

Pochodzenie i obecne występowanie lilii wodnej

Lilie wodne, których naukowa nazwa brzmi Zantedeschia aethiopica, należą do bardzo małego rodzaju roślin, liczącego zaledwie 8 gatunków.

Lilia wodna jest obecnie spotykana jako roślina ozdobna na całym świecie, ale jej rozmieszczenie w środowisku naturalnym to zupełnie inna historia. Według danych gatunek ten pochodzi z Afryki Południowej, a dokładniej z Mozambiku i obszarów sąsiednich, gdzie wyraźnie występuje w stanie naturalnym, ale obecnie jest szeroko rozpowszechniony w Europie, zachodnim wybrzeżu kontynentu amerykańskiego, Ameryce Środkowej, Australii i Nowej Zelandii głównie.

Historycznie lilie znane są od dawna, ponieważ pojawiają się już w mitologii greckiej związane z Wenus, boginią miłości, piękna i płodności, a także z boginią Herą, żoną Zeusa i boginią małżeństwa. Skojarzenie lilii wodnej z miłością jest widoczne w klasycznej Grecji i przetrwało do dziś, ponieważ zobaczysz ten kwiat w wielu ślubnych aranżacjach kwiatowych. Do Europy została sprowadzona wiele wieków temu. Pierwsza pisemna wzmianka o roślinie pochodzi z 1664 roku z Ogrodu Królewskiego w Paryżu, ale być może została ona wprowadzona na kontynent znacznie wcześniej. Obecnie linie wodne można spotkać w wielu domowych oczkach wodnych. Więcej o oczkach wodnych dowiesz się tutaj: https://magiaogrodow.pl/oczko-wodne-innowacja-w-ogrodzie 

Czy lilie wodne są białe? Nie zawsze…

Zwykle są białe lub kremowe, choć coraz bardziej popularne stają się różowe, a nawet prawie bordowe fiolety, głębokie burgundy, a nawet pomarańcze i żółcie! Mają one bardzo żywe kolory. Roślina ta ma duże, ciemnozielone liście i jest nisko rosnąca, dlatego też stała się tak popularna. Potrzebują one dużo wody.  W zależności od rozmieszczenia, gatunek ten można spotkać na terenach nadmorskich, czyli tam, gdzie jest wysoka wilgotność otoczenia.

Rozmnażanie lilii wodnej

Rośliny kłączowe są naprawdę łatwe do rozmnażania. Gdy wykiełkują z kłącza, można je rozmnażać przez podział. Na zewnątrz będą zajmować przestrzeń, którą im zostawisz w grupach.